Taśmy i naklejki kontra farby w znakowaniu instalacji i obiektów

Eksperci od reklamy

Taśmy i naklejki kontra farby w znakowaniu instalacji i obiektów

rollupy

Odpowiednie znakowanie instalacji i obiektów ma kluczowe znaczenie dla jasności przekazu informacji, a nierzadko także dla bezpieczeństwa ludzi. Jest to bardzo ważne w wielu miejscach: ciągach komunikacyjnych, halach magazynowych i produkcyjnych, przy instalacjach gazowych i elektrycznych.

Rollupy i inne metody przekazu informacji

rollupy Do oznaczania miejsc wypadków, a także w mniej niebezpiecznych dziedzinach, takich jak reklama. Dlaczego taśmy i naklejki zamiast farb? Głównym kryterium jest tutaj bardzo duży wybór i łatwość ich zastosowania. Sprawia to, że można je wyjątkowo szybko zamontować i nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności i zdolności, jakich wymagałoby użycie do tego samego celu farb. Przykładem jest wycinanie liter z folii i naklejanie ich na przykład na witryny zakładów usługowych i sklepów. Projekty są drukowane i precyzyjnie wycinane przez ploter tnący. Są od razu gotowe do użycia, wystarczy jedynie oczyścić i odtłuścić powierzchnię szyby oraz przykleić naklejki w żądanym miejscu. Naklejki samoprzylepne pozwalają na tworzenie zindywidualizowanej przestrzeni – można je stosować na wielu powierzchniach, nie tylko na szybach, ale też lustrach, ścianach i meblach. Olbrzymia różnorodność wzorów i tworzenie ich na indywidualne zamówienie sprawiają, że naklejki mają wszechstronne zastosowanie: od reklamy (sprawdzają się znakomicie w reklamie zewnętrznej, lepiej niż najlepsze rollupy, choć i one mają wiele zalet), przez upiększanie wnętrz, aż po znakowanie różnorodnych obiektów, np. skrzynek elektrycznych czy drzwi tylko dla personelu.

rollupyBardzo ważną rolę w tym temacie pełnią też takie taśmy jak taśmy odblaskowe, ostrzegawcze i oznaczeniowe. Wykorzystywane są one do znakowania niebezpiecznych miejsc, krawędzi, stopni schodów – na które stosuje się też taśmy antypoślizgowe – oraz do oznaczania miejsc wypadków czy tych, w gdzie jest się wyjątkowo mocno narażonym na niebezpieczeństwo. Ze względu na charakterystyczne kolory i wzory, taśmy tych rodzajów stanowią niejednokrotnie lepsze oznaczenia niż ostrzeżenia pisemne, a do tego pozwalają na podział określonego miejsca na różne strefy, zależnie od tego, co jest w danym miejscu potrzebne. Taśmy izolacyjne (stosowane na przykład w elektroizolacji, nie chodzi tu o taśmy takie jak taśma butylowa) służą do zabezpieczania i znakowania przewodów i kabli, dzięki czemu o wiele łatwiej jest je rozróżnić.

Oszczędza to cenny czas i znacznie zmniejsza szansę na pomyłkę. Innym rodzajem taśm są taśmy fluorescencyjne, stosowane np. na stopnie schodów czy progi, ponieważ bardzo dobrze sprawdzają się w półmroku.