Jak stworzyć dobre opakowanie?

Eksperci od reklamy

Jak stworzyć dobre opakowanie?

opakowanie z własnym nadrukiem

Każda firma stara się, by ich produkt wyróżniał się na tle innych. Dba o reklamę, jakość wyrobu, czy o zachowanie niskiej ceny. Jednak nie można zapominać też o opakowaniu. W końcu to pierwsza rzecz jaką widzą klienci, kiedy towar stoi na półce. Znane powiedzenie mówi, że ,,kupuje się oczami”, czyli sięga po to co ładnie się prezentuje.

Różne formaty opakowań

opakowanie z własnym nadrukiemPonadto, ozdobne opakowania nadają się do pakowania prezentów. Jak stworzyć idealne i niedrogie opakowanie z własnym nadrukiem? Jaki wybrać format, kolor, czy sposób zamknięcia? Format jest oczywiście zależny od tego co w opakowaniu ma się znaleźć. Jeśli będzie zbyt małe, to towar będzie do niego wpychany na siłę, przez co łatwo ulegnie uszkodzeniu. Z kolei w za dużym opakowaniu towar będzie się przemieszczał, co także może doprowadzić do usterki. Można temu zapobiec wsadzając do środka wypełniacze np. chrupki styropianowe lub folię bąbelkową, ale to generuje dodatkowe koszty, nie jest przy tym ekologiczne – powinno minimalizować się liczbę odpadów. Kolor lub wzór powinien być dopasowany do firmy i do produktu. Jeśli producent ma logo w kolorze białym to wiadomo, że wybór białego kartonika będzie niekorzystny. Branża też ma znaczenie. Produkty ogrodnicze często pakuje się w opakowania w kolorach ziemi np. zielonym lub brązowym. Z kolei opakowania kosmetyków są bardziej jaskrawe.

opakowanie z własnym nadrukiemMożna znaleźć różowe, żółte, a nawet srebrne czy brokatowe. Konkurencja w tej branży jest duża, zatem każda firma chce się jakoś wyróżnić. Warto poświęcić też czas na wybór czcionki. Nie może być zbyt mała, bo wtedy informacje na opakowaniu będą nieczytelne. Opis produkty czy sposób jego użycia nie powinien jednak zajmować całego opakowania. Zawsze trzeba znaleźć złoty środek. Oczywiście ważną kwestią jest dobór materiałów na opakowanie. Standardowo bierze się aluminiowe, szklane, czy plastikowe. Są jednak producenci stawiający na unikatowe, ekologiczne rozwiązania np. opakowania papierowe, czy z trzciny cukrowej. Są tak samo wytrzymałe jak tradycyjne materiały, a przy tym można je kompostować, są biodegradowalne, czy też można je łatwo poddać recyklingowi. To ważne dla ekologów.

Podsumowując, przy wyborze opakowania trzeba zwracać uwagę na jego wielkość i kształt, sposób zamykania, kolor, wielkość czcionki, jak również materiał. Stworzenie idealnego opakowania nie jest łatwe, jednak przyniesie z pewnością spore korzyści. Produkt będzie dobrze się prezentował na półce, przyciągał wzrok, będą chętnie po niego sięgać konsumenci. Firma zatem odniesie sukces.