Czy warto działać w branży poligraficznej?

Eksperci od reklamy

Czy warto działać w branży poligraficznej?

maszyny poligraficzne

Mimo tego, że wiele osób wybiera czytnik e-booków zamiast papierowej książki, nic jeszcze nie wskazuje na to, aby tradycyjna książka straciła swoją ugruntowaną przez setki lat pozycję – niejedna prywatna biblioteczka ugina się pod ciężarem coraz to nowszych publikacji, a publiczne biblioteki wciąż na bieżąco uzupełniają półki o popularne światowe bestsellery.

Maszyny poligraficzne wciąż się przydają

wydajne maszyny poligraficzneWydaje się więc, że drukarnie to nadal opłacalny biznes – jeżeli więc zastanawiamy się nad tym, czy założyć własną fabrykę książek, musimy najpierw przemyśleć, jakie wydajne maszyny poligraficzne będą niezastąpione. Oprócz drukarek i ploterów, niezbędna będzie między innymi gilotyna do cięcia papieru. Gilotyna ręczna jest wypierana przez maszyny elektryczne. Nowoczesne urządzenia posiadają automatyczny docisk, dzięki czemu nie musimy martwić się, czy nawet gruby plik papieru zostanie dokładnie pocięty. Obok tradycyjnych osłon, dodatkowe systemy bezpieczeństwa stanowią fotokomórki, które zabezpieczają użytkowników przed przypadkowym skaleczeniem ciała. Noże powinny być wykonane z wysokogatunkowej stali. Na uwagę zasługują urządzenia z wyświetlaczem LCD, pozwalającym na wprowadzenie odpowiednich ustawień. Obok gilotyny w dobrej drukarni nie powinno zabraknąć bigówek – dzięki nim możliwe jest przegniatanie papieru – większość nowoczesnych urządzeń posiada także możliwość falcowania oraz perforacji.

maszyny poligraficzneW ten sposób za pomocą jednego urządzenia możemy przegniatać papier, składać w dowolnych proporcjach oraz dziurkować. Dobrze sprawdzają się maszyny oparte na pneumatycznym podawaniu papieru – dzięki taśmom ssącym i rozdmuchowi przedniemu, papier jest szybko i precyzyjnie podawany do maszyny. Niektórzy producenci, których maszyny opierają się na automatycznych podajnikach, proponują opcjonalnie także nóż separujący – ma on pomóc rozdzielać arkusze, które cechują się wyjątkowo wysokim poziomem ładunków elektrostatycznych, jak to ma miejsce przy niektórych wydrukach cyfrowych. Do wykończenia wydruków potrzebny będzie także laminator, który pozwala na uszlachetnienie papieru poprzez pokrycie go folią. Warto zaopatrzyć się także w sztance, jak również w specjalne urządzenia do produkcji fotoalbumów.

Choć w dzisiejszych czasach większość zdjęć przechowujemy na komputerach – pamiątka w postaci albumu jest nadal ceniona przez wiele osób. Dzięki maszynom do tworzenia fotoalbumów, można szybko stworzyć fotoalbum, który będzie się wyróżniał starannością wykonania i dbałością o szczegóły. Jego zaletą jest prostota użycia.